rum.ungurury.ru

Durere de gât - remedii populare și rețete pentru tratamentul anginei la domiciliu

Angina (angina pharyngis, din ANGO latin - suflet, pasiune, stoarce, în zilele de demult - Toad gât mai târziu - amigdalită acută, amigdala acută) - o boală infecțioasă acută, ostrovospalitelnye locale fenomene vizibile sunt exprimate în primul rând în țesutul lymphadenoid faringelui.

Taxe de plante medicinale cu angină.

Colectia 1. CENTAURY (planta) - 30 g, mușețel (flori) - 30 g, indicele trilistnaya ceas (frunze) - 4 linguri '30 amestec infuzat timp de 10 ore într-un 4 căni de apă clocotită, se scurge. Bea un pahar de 3 ori pe zi.

Colectia 2. Salvia officinalis (frunze) - 5 g, valeriană (rădăcină) - 5 g, mullein skipetrovidnogo (flori) - 10 g, nalba comun (flori) - 10 g, tataneasa (rădăcini) - '15 4 linguri amestec infuzat timp de 10-12 ore într-un litru de apă fiartă, se scurge și se încălzește la gargară de 6-7 ori pe zi.

Se colectează 3. Chimenul este un obișnuit (fructe) - 5 g, erect cinquefoil (rizom) - 15 g nalbă mare (rădăcini) - 15 g, gorun (coaja) - 15 g, Salvia officinalis (frunze) - 15.

Lingurița insista amestec în paharul de apă rece prin fiertură de 5 ore și gargară laringita.

televizor Demchenko, oraș larg

Am trata aceasta boala rapid. Și mă ajută kerosen și sare. L-am lua o sticlă de jumătate de litru și se toarnă 3 linguri sare. Am pus într-un vas cu apă rece, astfel încât apa poate ajunge la gât, și apoi la foc. În primul rând, ar trebui să fie blând, astfel încât să nu izbucni sticla. După fierbere, se fierbe timp de o jumătate de oră, fără capac. Medicamentul este gata. 1 linguriță ostuzhennoy de kerosen turnat în interiorul gâtului, încercând să nu cadă pe limbă, și să bea o jumătate de linguriță de ulei vegetal. Asta e tot. Recuperarea are loc doar după 2-3 zile. Împreună cu acest sânge purificat și în întregul organism.

Catherine Frindak, Kiev

Atunci când o durere în gât, trebuie să luați 1 linguriță cenușă de lemn mai bine, 0,5 linguriță Sărurile pulverizate în praf, se amestecă. La acest amestec este umezit cu degetul baie și ștergeți locuri dureri în gât. 2-3 astfel de proceduri - și o durere în gât, nu este o urmă rămâne.

Nadejda Stepanovna căpcăun, p. M.Belozerka

Când palma anginei de mâna dreaptă nevoie pentru a stoarce gâtul lui, și mâna stângă - pentru a pune pe partea din spate a capului. Această procedură a fost repetată timp de 5-6 zile consecutiv, timp de 15 minute pe zi.

Atunci când începe nevoie angina timp de câteva ore la mestecare (1-2) Cell miere. După ce a încercat această metodă, veți uita imediat despre angina pectorala.

Lyudmila Yaremenko, Odesa

Mark apa 2 cani (una cu apă cu gheață, iar celălalt cu apă clocotită). Un deget scufundat în apă clocotită, iar din partea unde mai degetul inflamație în apă cu gheață (timp scufundare).

Ia-o lamaie mare. Tăiați partea de sus și suge toată ziua, până când lamaia nu este un scop. Se trece pe zi.

Cum CUD suge propolis.

Evdokia Ivanovna Nikolaiev, Odesa

Am fost de multe ori bolnav cu angină pectorală, și am fost sfătuit să bea Kombucha. Am făcut începe, iar acum am trăiește în mod constant. Și în timp ce eu beau in mod regulat, gâtul mă doare. Și a existat un caz, unul dintre prietenul meu a devenit bolnav cu angina, temperatura a fost sub 400, iar întâlnirea nu a putut fi ratat. Și l-am adus acasă de la 0,5 litri de ciuperci, ceai puternic diluat cu zahăr (ciuperci a fost vechi și foarte acide). Prieten baut acest ceai, el a fost temperatura de dormit, și a participat în mod normal, în cadrul reuniunii. Ciuperca care normalizeaza aciditatea din stomac și are sete excelent QUENCHER și este un excelent profilactic împotriva anginei.

E. Shovkoplyas, oraș Perevalsk

Răzuiesc un pahar plin de sfeclă roșie prime, se toarnă 1 lingura 6% din oțet, să insiste 4:00, stoarce sucul și gargara în fiecare dimineață. Suc pentru a găti în seara, a pus în frigider și postcombustia în dimineața.

Lydia Kutsenko, Krivoi Rog

Ia-o sticlă de bere este turnat într-un vas emailat mic 1/2 cani de bere și se aduce la fierbere, dar nu se fierbe, și începe imediat la cald de băut lingura încet. Și astfel ziua de 4-5 ori. Aceasta ajută chiar și cu inflamație severă a amigdalelor. Chiar înainte de serviciul în armata fiului meu, Comisia a trimis la operație, dar am sugerat doar aceasta reteta. În cazul în care toate merg? Până în prezent, nici o problema cu gât acolo.

Praskovya Atonovna Barilo, Zaporozhye

Pentru a elimina temperatura pentru răceli, gripă, și așa mai departe. N., chiar foarte mare, în special pentru acei oameni care sunt alergice la medicamente sau boli ale rinichilor, ficatului și de stomac, cumpăra caș acru proaspăt în piață. Se iau 2-3 linguri la fiecare 15 minute, nu stors timp de 2-3 ore. Temperatura dispar și starea se îmbunătățește.



În cazul în care dureri în gât (chiar și răni), clătiți-l la fiecare oră, următoarea soluție: 1 lingura oțet de mere în 1 cană de apă caldă. Gât trebuie să-și încheie brânza proaspătă neîncălzită.

M.N.Bugrova, Chernygov

Mijloace de căldură. Decapat tăiat castravete în jumătate și se taie partea să se atașeze la tălpi. Purtați șosete și apoi o pungă de plastic și o șosetă și du-te la culcare. Strânge laolaltă cu căldură. Temperatura normalizat.

Svetlana Butkova, Sverdlovsk

Reteta de la amigdalită purulentă. A fost în 1980. La locul de muncă luat pe fiii ei permite la tabără de mare. Și cu o zi înainte de plecare, fiul mai mic plâns de o durere în gât. Ce să fac? Deja ne-am gândit că permisul va fi plecat. Apoi am luat cutii de 3 litri, unul a făcut un decoct de sunătoare, a doua imprastie apa fiarta cu otet de mere, iar un al treilea umplut cu musetel bulion.

Turnat într-un pahar cu un decoct de sunătoare (nu completă și jumătate). Clătit timp de 3-5 minute. După 30 minute, se toarnă o jumătate de pahar de apă cu oțet de mere, o jumătate de oră - o margaretă și din nou, o jumătate de oră mai târziu - Sunatoare apă margarete. Și așa merge într-un cerc la fiecare jumătate de oră. Dimineața, fiul a fost complet sănătos. După această procedură, iar fiul mare nu sa plâns niciodată de gât. Și el era deja în vârstă de 28 de ani.

Vă doresc tuturor multă sănătate și fericire.

E.A.Krukovskaya, Dnepropetrovsk

Testat de tratament remedii populare de angină

Timp de mulți ani, acest lucru înseamnă testat în mod repetat.

Senzație de durere în gât, fără întârziere, este necesar de mai multe ori pe zi, iar la culcare gargara cu următoarea soluție. Intr-o ceașcă de apă caldă - 1 linguriță sare. Poate 0,5 linguriță sare și 0,5 linguriță bicarbonat de sodiu. Bună clătire gât, mesteca pe o bucată mică de usturoi (cuișoare jumătate din media). Tescovină de măsline poate scuipa și înghiți sucul, sechestrarea miere de albine, dacă este cazul, și dacă nu, va trebui să sufere amărăciunea. Pe timp de noapte pentru a bea ceai fierbinte, și de a face aceeași procedură. După aceea, nu bea sau să mănânce, înveliți fular de lână sau eșarfă gât. Dacă în a doua zi durerea va fi simțită în gât, apoi repetați procedura. Cand va fi complet vindecat, piept în timpul spălării pentru a spăla cu apă rece, uitați despre dureri în gât. Gâtul trebuie clătite cu apă rece.

Tatiana Fedotovna Shevchenko, Krivoi Rog

Vreau să scriu despre tratamentul anginei. Metoda pe care m-am verificat personal.

Am fost bolnav de mai multe ori cu angina pectorala un an, am era cronică. Iar atunci când începe toamna, iarna sau primavara, am fost bolnav aproape în fiecare lună.

Eram încă tânăr și a lucrat în comerț, tot timpul cu oameni, iar gâtul său a fost înfășurat permanent eșarfă pene. După ce am venit la magazinul nostru doctorul ma întrebat de ce am batistă. I-am spus despre problema. Și el ma sfătuit să fac următoarele. De îndată începe să se gadila, pentru a cumpăra o sticlă de bere în gât. În timpul nopții, pentru a încălzi un pahar de bere, aproape se aduce la fierbere, dar nu la fierbere. Așa că am făcut-o. Și apoi doar sa dus la culcare și să bea în înghițituri mici, până când toată lumea ar fi fost băut, bine apoi incluse în sus și sa dus la culcare. Am ajutat de 2 ori, apoi de 3 ori. Așa mi-am vindecat rana mea în gât. Acum, îmi permit să bea apă și chiar fructe compot din frigider.

Anna Nikolaevna Doroshenko, Chernygov

Se toarnă în tigaie un pahar cu apă, se toarnă 2 cani de anason. Se fierbe timp de 15 minute. Apoi arunca semințele, iar în bulion adauga 2 cani de miere, în timp ce continuă să fiarbă, se adaugă 1 lingura coniac. Ia-1 lingura la fiecare 30 de minute.

VG Chayun, Dnepropetrovsk

Comprimarea pe gat (chiar și la temperaturi ridicate): umeziți o cârpă în apă fierbinte, stoarceți, rapid simplu săpun săpun, cald atașați la gât, este de dorit și în partea din spate a capului, hârtia compresa de sus și eșarfă cald lână. Până în dimineața totul va trece, dar poate să apară roșeață pe piele, care va avea loc în ziua următoare. Sau o bucată de propolis poate fi presată pe dinti ca guma de mestecat, și dormi până dimineața - nici o durere, nici temperatura, nici tusea nu va merge.

AV Ohrimets cu. Pinciuk

Când angină 1 linguriță hrean ras toarna 1/3 cana de apa fierbinte, lăsând perfuzia până dimineața. Bea de 3 ori pe zi, încet înghițire.

Angina. Am o durere în gât și am fost trata cu succes lui, a mâncat 0,5 kg de lămâi, clătit, și le-a uns cu Lugol overdone. Seca mucoase și inflamații ale laringelui a început. gâtul lui ma doare 2 luni. Un medic numit de musetel clătire și antibiotice. Dar nimic nu a ajutat. M-am gândit și mor cu acea durere. Apoi, mi sa spus să lubrifia uleiul gât cătină. Timp de două zile, totul a mers. ulei Peel după 2 ore pe lingurița. Și este foarte bun pentru dureri în gât. Reduce inflamația, ucide germenii. Produs foarte bun. Bun pentru toată lumea să aibă la domiciliu. Vindecă bune răni, arsuri. Acesta este un agent anti-inflamator bun.

Când dureri de gât gargară la 0, 5 litri de apă clocotită 1 pentru a stoarce lamaie si 1 lingura miere de albine. Bebelușii (1 lingurita de lamaie miere podea).

Tatiana Gulaya, Severodonetsk

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

© 2011—2021 rum.ungurury.ru