rum.ungurury.ru

Astm bronșic: tratament - remedii populare și rețete

B p o n e și l a i o s t m și (Astmului bronșic) - o boală alergică, cu circumscrisă mai mult sau mai puțin, tablou clinic tipic, în care locul central este ocupat de sufocare din cauza unei încălcări bronhoobstructiv.

Astmul poate fi tratat, în cazul în care rădăcinile bulion de băut Viburnum 2 pumn Viburnum iau pe 2 I de apă. Se fierbe timp de 30 minute. Bea pe tot parcursul zilei. Apoi, există este de a adăuga 2 pumni și se fierbe din nou de băutură. Bea în termen de o lună. rădăcini mai mici arunca adăugați din nou 2 pumni și se fierbe din nou.

L.I.Kiseleva, Krivoi Rog

Astmul ma chinuit foarte mult. Atac de atac, a crescut dificultăți de respirație. Fie că întreprinderile au devenit „fum“ Mai mult, eu chiar slăbit până când nu știu. Angajatul sa uitat la mine și a spus: „Uite, tu ești atât de mult pastile pentru a lua - în curând la ficat nu Vă rugăm să mergeți la o privire la iarba tabletelor, corpul ați folosit pentru a, și el nu a încercat ierburi Aici sunt mama de rozmarin astm cu băuturi urzică ... doar că și salvat. " De asemenea, am decis să încerc să nu jignesc pe femeie. L-am dictat să-mi rețeta ziua următoare și ierburi de la mama mea a adus. Am început să fiarbă în seara 1 lingura de rozmarin 1 lingura de desert de urzică un litru de apă clocotită. Am văzut toată ziua la locul de muncă o jumătate de ceașcă. A devenit mai ușor pentru a patra zi. Am act de faptul că la etajul al treilea, aproape fără creștere dispnee. Apoi atacurile au devenit o raritate, și nu la fel de puternic. Eu cred în puterea de plante aromatice. Pe de o regret mai târziu. Dacă înainte de mintea în capul meu a fost, atunci boala nu ar fi atât de mult a dobândit. Și acum ... Acum am decis să trăiesc așa că încercați să vă imaginați banii oamenilor fără pastile. Mulți bine de ajutor.

Valentine Umantseva, Nikopol

Tratamentul astmului bentonita verde. Cea mai mare parte a tractului respirator apare de obicei in copilarie, ca urmare a bolilor organelor digestive și provoacă acumularea flegmă în bronhiilor și plămâni. Dacă există expectorație, atunci nu vă faceți griji despre asta. În cazul în care substanțele toxice nu apar în organism și să acumuleze microbi dăunători, în acest caz, o nevoie urgentă de a ajuta verde bentonită argila pentru a fixa funcția săraci intestinului și doar apoi pentru a trata boala în locul manifestării sale. În cazul unei temperaturi ridicate, bea numai băuturi, în principal, cu lămâie. Fără mâncare, cu excepția bentonită verde sub orice formă. Trebuie luat pe cale orală, sub formă de pulbere și argilă cu apă. De asemenea, face loțiuni de lut abundente de argilă bentonită verde exterioară în zonele bolnave ale corpului. Loțiunile nevoie pentru a pune pe gât, bronhiilor, argila tras din corpul toată murdăria. În același timp, aveți nevoie pentru a efectua tratamentul organul bolnav. Face apa de clătire antiseptic cu ajutorul unei pipete de argilă. Le puteți alterna cu apă sărată (dimineața și seara). În cazurile mai complicate, este necesar să se lase sucul de lamaie nas, pur sau diluat ușor (câteva picături în fiecare nară). Acesta ar trebui să gargară, de asemenea, de 2 ori pe zi, argilă apă rece. Dacă este necesar, trebuie să faceți inhalarea sau inhalarea de abur fierbinte, atunci ar trebui să pună imediat o lotiune de argilă verde pe frunte, gât și gâtul. Airway ar trebui să fie curățate cu grijă, trebuie să respire pe nas și nas numai! Continuați să clătiți gât cu mortar de lut și bea în fiecare oră, pentru câteva înghițituri dintr-o soluție de argilă. Puteți suge într-o bucată de argilă bentonită verde, alternând cu o felie de lamaie pentru a doua zi. loțiunile rece face argila din lut pentru underbelly și puneți cataplasmă fierbinte pe gât. cataplasmă fierbinte: în fierbere apă Omit copil prosop, se stoarce și înfășurați gâtul pacientului. Imediat după îndepărtarea gadget-uri fierbinți pentru a face o cataplasmă de lut rece în jurul gâtului său, eliminat după 2 ore, dar dacă vă simțiți că lutul a devenit un fierbinte sau uscat, acesta trebuie să se îndepărta imediat spăla. Notă: este imposibil să se încălzească lutul. Astfel, ar trebui să alterneze cataplasme calde și loțiuni de lut, fără nici o teamă în fiecare oră înainte până când temperatura a scăzut. Ar trebui să fie, de asemenea, o probabilitate mai mare de a face o lotiune de argila verde pe partea inferioară a abdomenului. Recomanda acest site lotiuni, comprese pentru a neutraliza toxinele, precum și un calmant al durerii. O mână de tărâțe de grâu fiert într-o cantitate mică de apă, până când, până când soluția devine uniform și îngroșat. Suspensia rezultată a fost împrăștiată pe o bucată de țesătură un strat de 1 cm, iar în partea afectată chiar mai gros. Razatoarea usturoi proaspăt, se aplică pastă pe suprafața loțiuni și, în timp ce la cald - pe inflamat la fața locului, timp de 2 ore. Crede-mă, atacuri de astm încetează!

Boris Reshetnyak, Rusia, poz. Tarasovskiy

In astmul bronsic si astm trebuie sa ia coajă 10 ouă crude clătiți bine cu apă caldă și săpun, se usucă în cuptor și se macină într-o pudră. Stoarce sucul de la 10 lămâi de mărime medie, se toarna peste pudra si se lasa sa stea intr-un loc întunecos, timp de 10 zile. Se strecoara si se stoarce. Ia-1 linguriță o jumătate de oră înainte de masă. 10 gălbenușuri de ou și aceeași cantitate de zahăr (în volum) pentru a face eggnog, apoi se adaugă la ea o sticlă de coniac, se amestecă bine. Thrice cruce și băutură, omletă anterior, 1 lingura 30 de minute înainte de mese. Excludeți din Tomate alimente, tomate, ceai, cafea, cacao, ciocolată, carne de vită, somon, căpșuni, mere rosii, varza rosie, produse lactate, pepene verde, afine, zmeură. După recuperarea treptată a introduce aceste alimente in dieta. Infuzia și decoctul de prune cireșe coapte. Ceaiul cu gem de acesta este utilizat atât pentru ameliorarea atacurilor ei înșiși, cât și pentru tratament. Acesta dispune, analgezic, acțiune antispastică vasodilatator asupra sistemului bronșic. Infuzie: 1 lingura corcoduș toarnă 1 cană cu apă clocotită, aproape, insista 30 minute, se răcește, se pisa pulpa de fruct. Strain, depășite. Completați cu apă clocotită la volumul inițial. Luati 1-2 linguri infuzie calda de 3-4 ori pe zi

Natalya Borisovna Kulishova, Krivoi Rog

Opt remedii populare pentru astm:

1. Ia 6-8 g de iarbă cianoza rădăcină, BREW o ceașcă de apă clocotită și se pune infuzat timp de 1-2 ore. Ia-1 lingura o oră după masă.

2. Dimineața, pe stomacul gol, amestecati 2 oua cu zahar si bautura.

3. 1 lingura conifer polen, 1 lingura unt, 1 cana de miere și 1 cană de carne tocată nuci. Ia-1 linguriță 10-15 minute înainte de mese de 3 ori pe zi.

4. 1 lingura salvie frunze la fiert în 1 cana de lapte, tulpina și bea fierbinte înainte de a merge la culcare.

5. Bea ceai făcut dintr-un amestec din urmatoarele plante: frunze de zmeur, coada șoricelului, urzica, rozmarin, mama-si-mama vitregă, sunătoare, cimbru, semințe de fenicul, boabe de soc, patlagina si troscot.

6. Cu o tuse puternica comprimă. Ia brânza de vaci uscate, inmuiati-l în ser și pe timp de noapte a pus pe piept și spate. Strânge laolaltă. În cazul în care brânza este uscată, înlocuiți-l cu altul.

7. 5-10 g semințe de cânepă se toarnă 1 pahar de apă sau lapte, se fierbe, se filtrează, stoarce și băutură, de 3 ori.

8. 2 kg de ovăz se toarnă 5 litri de apă și 3 chasa la foc mic. Tulpina, se adaugă 200 g de aloe prelucrat, 1 ceașcă de miere și să ia 20-30 grame o jumătate de oră înainte de masă.

Lyudmila Yakovlevna Shevchenko, Kherson

Ingaliruem astm, gât trata. 1 parte de miere se dizolvă în 2 părți de apă distilată. Folosit pentru inhalare. Acum patruzeci de ani, am căzut bolnav cu boala. Un tip sfătuit să ia Rhododendron 250 g și 15 g urzica 1 litru de apă. Seara, este necesar să se fierbe, se lasa sa infuzat pentru noapte, și bea a doua zi. Aceasta este o doză foarte mare. O am redus la jumătate, iar apoi a adus treptat înapoi la normal. În plus, chiar și a văzut un gudron medical. Turnat într-o lingură de o saramură picură 5-6 picături de gudron și a băut. Am baut de doua ori pe zi. În termen de două săptămâni de la tratamentul durerii a trecut în bronhii și a fost spută. Acesta a fost tratat ca o perioadă de trei luni, și timp de patruzeci de ani, nu știu ce astm. Eu sunt acum 78.

Anna Ilinichna Pavlenko, Zaporozhye

Fiul meu este încă un copil a început să se îmbolnăvesc cu bronșită cu componente astmatice. Medicii ridica din umeri si prezicerea viitor astm. Dar un om bun sfătuit să trateze fiul său să le spună așa. Medicamentul preparat prin propria sa reteta. Se amestecă 1 sticla de coniac de cinci stele, 1 ceasca de suc de lămâi proaspete și zahăr 1 cană. Asta e tot de pregătire destul de simplu - medicamentul este gata. Ia medicament necesare 1 lingura De 3 ori pe zi, 30 de minute înainte de mese. I-am dat copilului o lingura de desert de 3 ori pe zi. In paralel, el a dat să bea un decoct de mama-și-vitregă și oregano (placa de baza). Pentru a prepara supa a luat 1 lingura Amestecuri ale acestor plante, fierte apă și fierte pe o baie de aburi timp de 15 minute. După aceasta, insistând 45 de minute, și-a dat să bea 1 lingura fiu 2-3 ore. Ai nevoie să bei până la sfârșitul anului. Dupa ce a trecut ceva timp o componentă astmatic, și în spatele lui, și bronșită. Acum, fiul de 26 de ani, și, slavă Domnului, bine.

Lyudmila Oliynyk, Dneprodzerjinsk

O femeie mi-a spus că ea a avut astm. Mai mult de 50 m, nu a putut trece. Și medicii i-au spus: „Bunico, așa că și vei trăi de astm lor.“ Și ea a fost cules indigo de culoare, preparată și am băut și ceai. Sushil și a văzut o lună și a scăpa de această boală.



Ivan Petrovich Muhin, p. Taborovka

astm bronșic. 1 kg de ovăz se toarnă 2 litri de apă și se fierbe timp de 4 ore la foc mic. Apoi se răcește și tulpina. Toca frunzele de aloe, astfel încât masa verde a transformat 400 g fierbe apoi in 2 cani de apa 2 linguri frunze de mesteacăn, cimbru și zmeură, insista 10 minute și tulpina. Se amestecă împreună cu componentele de mai sus. Adăugați la un pahar de miere, un pahar de vin roșu, 100 g de alcool, 200 g de ulei de unt neîncălzit. Ar trebui să rândul său, aproximativ 2 litri de medicamente. A se păstra în frigider și utilizat numai într-un (!) Forma cald. În cazul în care pacientul se simte bine, apoi se iau 3-4 linguri pe zi de droguri, în cazul în care este rău - un pahar pe zi.

OP Kovalev, Stari Guță

Aproape din copilărie, am fost bolnav cu astm. La vârsta de 18 ani, sa casatorit, si atacuri de astm au fost aproape constant. Vor fi luate la spital, înțepăturile, cum ar fi mai bine și să aducă atacuri din nou acasă, dar încă rece. A dat naștere unei fiice în 1966, astfel de atacuri calmat un pic, dar wheezing și dificultăți de respirație a rămas. Și bunica a mers, și bunicule. Respiratia a devenit mai ușor, iar nasul infundat nu trece. Apoi am făcut o dată aproape la fel sfătuit mama mea, când la vârsta de 37 ea a avut o răceală rău. Un prieten a spus că este o jumătate de cană de ceapă și frecat la băut pe stomacul gol. Mama a făcut acest lucru, dar apoi 10 minute o foarte chinuit. Cu toate acestea, după mai mult de treizeci și cinci de ani, ea nu știu ce gripa și răcelile. Desigur, am fost frică să bea sucul imediat - o jumatate de cana de acest lucru, undeva 125g, deci este împărțit în 3 ori. Am văzut-o zi de 2-2,5 linguri, si curge nasul a fost terminat. Suc proaspăt făcut de fiecare dată. Când am fost de lucru, mulți sfătuit această rețetă, iar dacă o epidemie de gripă se recomandă să ia 3 zile consecutiv, la 30 minute înainte de masă și 1 g acid ascorbic, pre-diluat în 1 cană cu apă. Gripa se retragă imediat. Askorbinka ar trebui să fie de culoare albă, nu roz. Astmul este în cele din urmă a scăpat printr-unul din plante medicinale în Kremenchuk, Dumnezeu să-l odihnească. Am scris o scrisoare la el, și a trimis plante aromatice pe care le-am luat patru luni. In paralel cu ierburi bea tablete „Teofedrin“, în primul rând, 1 comprimat de 3 ori pe zi, apoi la 1 comprimat de 2 ori pe zi, urmat de 1/2 - 3 ori pentru 1/2 - 2 ori pe zi, și așa mai departe .. . 1/3, 1/4, în fiecare zi alte, doi ... și până la o recuperare completă. A escaladat după cum am bronșită în 40 de ani. În 39 de ani, am dat naștere unui fiu, iar când a fost un an de foarte simplu, sa îmbolnăvit de bronhopneumonie, a fost în spital timp de două luni, dar unele au făcut, și așa mai descărcat. Nu am putut merge, a avut loc la perete. „Teofedrin“ luate la fiecare 2 ore. Face a fost albastru. Familiar simpatic și confidențial au spus că a dat naștere, să zicem, un copil, și cel mai la stânga ... dar a supraviețuit. Datorită iarbă și oameni buni. Compoziția de plante aromatice, care mi-a trimis bunicul, a intrat Loch de argint (de măsline), frunze de eucalipt și fructe de păducel. Am luat 1 st. l. amestec turnat 0,5 litri de apă fiartă timp de 1 oră și se filtrează pe un ferăstrău 100 g după 1 oră după mese de 3 ori, iar a patra peste noapte. Și doar patru luni.

Ekaterina Zhuravleva, Dnepropetrovsk

În astm bronșic. Frunze mama și mama vitregă - 10 grame de frunze de patlagina - 10 grame de muguri de pin - 10 g 4 lingurite insista apa rece 2 ore (200 g). Apoi se fierbe într-un container etanș timp de 5 minute, se scurge. Ia-1 lingura De 3 ori pe zi.

Nikolay Nikolaevich Voloshko cu. Taraschanka

ghimbir - un bun instrument în tratamentul astmului, în unele cazuri, ghimbir se vindeca complet. Ginger tinctura: 400 grame de ghimbir, se spală, coji de fructe și grătar. Apoi se toarnă în flacon și se umple cu alcool. Insista pe soare sau într-un loc cald timp de 2 săptămâni, agitând ocazional. Perfuzia trebuie să fie de culoare galbenă. Tulpina, stoarce prin tifon și să dea un pic stativ. Ghimbir tinctura ar trebui sa bea de 2 ori pe zi 1 linguriță pe un pahar cu apă, după micul dejun sau masa de prânz (sau masa de prânz și cină). Din când în când face pauză de două-trei zile. In tratamentul de ghimbir nu este recomandat să mănânce carne, și picioarele trebuie să fie întotdeauna cald. Inainte de a merge la culcare în mod necesar a face o baie caldă la picioare.

Cheban Natalya Moldova

Ceai piept. Este utilizat ca expectorant pentru a tractului respirator superior. Nalba mare - 2 bucăți de frunze mama și mama vitregă - 2 părți iarbă de plăci de bază - 4 părți, pătlagină frunze lantsetolistnogo - 3 parti, radacina de lemn dulce - 3 părți. Amestecul a fost toarna cana de apa fierbinte timp de 30 de minute, se filtrează și se ia o formă de căldură pentru 1 / 4-1 / 2 cești prin 3 ore.

Z.V.Markovskaya, de Kalinovka

Ierburi de astm

Sulfină (flori). băutură Napar preparată din 30 g de flori de trifoi și 1 litru de apă clocotită, 1/4 cană la fiecare oră. Viola tricolor (iarba). Bea ceai, care este sudat la rata de 20 g de materii prime vegetale într-un pahar de apă clocotită. Kalina (fructe). 1 ceasca de fructe 1 litru de apă, se fierbe timp de 10 minute, se filtrează, se adaugă 3 linguri miere de albine. Succesiunea (iarba).7 g planta de apă fiartă, insista 10 minute și se filtrează. Ia-1 lingura dimineața și seara.

remedii Astm populare

1. Pacienții cu astm nu trebuie sa: du-te la camera de aburi, nu puteți dormi în timpul zilei (mai ales după masă). În timpul tratamentului, nu iau diuretice care cresc atacurile de astm. Exclude din carne dieta, slănină, carne afumată. Dacă este posibil, folosiți lapte de capră proaspăt în fiecare zi.

2. Se toaca marunt crengute de pin, se adaugă zahăr (dacă există miere, mai bine) proporții egale și apă. Fierbeti la foc mic în cuptor. Ia-1 lingura De 3 ori pe zi.

3. Mark 2 linguri frunze de mesteacan, 1 lingura muguri de mesteacan, 1 lingura frunze de urzica, 1 lingura mușețel, 1 lingura gălbenele (coșuri), troscot iarba 1 lingura, 1 lingura cimbru. Toate se amestecă și se păstrează într-o cutie de carton. 2 linguri această taxă pentru a prepara o cană de apă clocotită și se bea 0,5 cani de 3-4 ori pe zi. Tratamentul se continuă până la sfârșitul compoziției. De obicei, după o săptămână, vine de relief. Trateaza astm chiar inveterat.

Zinaida Vasilevna Moskovka cu. Zanko

In timpul atacului de astm este util să se ia un remediu popular bine-cunoscut. Gatiti până când cartofii de carne, se pune într-un castron de fierbinte, stai jos, pune vasul în fața lui, acoperit cu o pătură, cu un cap si respira cartofi cu abur. Toate în timp ce bea ceai de afine foarte fierbinte (iau frunze de ceai și fructe proaspete sau uscate). Când este o ușurare pentru a ajunge în pat și pătură caldă pentru a ascunde bine. Cu un atac slab poate restricționa primirea de ceai de afine foarte fierbinte.

LS Kutsenko, Krivoi Rog

0,5 litri de vin alb ia Chelidonii 5 g și 1 lingura miere de albine. Cook, într-un vas de lut, atâta timp cât nu va fi de 125 de grame de lichid. Bea de 2 ori pe zi, timp de o jumătate de ceașcă de cafea.

Anatoly Golub, Mirgorod

Perfuziile de plante: urzica aprilie - 0,5 cupe, quinoa aprilie (tânără stuf frunze) - 1 linguriță, 1 cană de apă, 0,5 linguriță sifon. Toate se amestecă și se lasă 9-10 zile, în lumina într-un loc cald. Ia-1 linguriță o dată pe zi, la culcare. Vă doresc tot norocul în vindecarea.

Lyudmila Alekseevna Dmitrieva, Tokmak

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

© 2011—2021 rum.ungurury.ru