rum.ungurury.ru

Urmeaza-ti inima, proteja, mușchii cardiaci nu deranjez

Bună ziua, „Bunica!“

Vreau să împărtășesc experiența mea.

La un moment dat el a suferit foarte mult de angină (angină pectorală) - cea mai comuna forma de boli cardiace coronariene. Principala manifestare a acesteia - se potrivește de compresie, durere apăsătoare în piept. Ea apare dintr-o dată, durează de la câteva minute până la o jumătate de oră, are o intensitate diferită poate fi dată în brațul stâng, omoplatul, umăr sau gât, cel puțin - la dreapta, spate și ambele brațe. Adesea, angina pectorală este însoțită de un sentiment de teamă. În nici un caz nu dau la el și să încerce să calma imediat durerea. Pentru a face acest lucru, să păstreze întotdeauna la îndemână „Validol“. În cazul în care tratamentul anginei a avut loc în timp ce mersul pe jos, și „Validol“ pentru un motiv oarecare, nu ai avut, ar trebui să oprească imediat, relaxați-vă și respirați uniform. Curând durerea se va depărta.

În 1993, după un tratament la spital, medicul curant mi-a spus:

- Tot fără „nitroglicerină“ acum nu poți trăi!

Dar, spre deosebire de verdictul, am decis să nu renunțe. Am început să citesc diverse publicații pe teme medicale să se aplice în sine tratamentul recomandat al anginei și în cele din urmă sa oprit la suflarea sistemului de yoga.



Pentru a respira corect prin această metodă trebuie să fie în picioare sau așezat pe un scaun cu spatele drept, relaxați-vă și gândiți-vă la ceva plăcut (cred că întotdeauna la mare), respira nasul și țineți-l în piept, astfel încât este confortabil. Expirati pe gura si expirati, în același timp ușor de a lovi brațele îndoite de la coate, cum ar fi aripi, stânga și dreapta a pieptului (acest exercițiu se desfășoară în „Dansul pinguinului“, în timp ce dans). Efectuați această respirație timp de 10 minute la prima dată pe zi, și o săptămână - dimineața, după-amiaza și seara. Respiram astfel încât o lună, apoi am făcut o pauză, timp de 10 zile și după curs de tratament repetat. Și astfel intermitent tratați timp de șase luni. În acest exercițiu, întârzierea de timp de respiratie de oxigen trimis direct la muschiului inimii, eliberare a tensiunii. Mai întâi trebuie să fie atent pentru a evita amețeli. Efectuați respirație yoga până la recuperare completă. Tu trebuie să te simți când să se oprească atacurile. După aceea, să treacă un examen medical.

În plus față de efectuarea de exerciții de respirație, trebuie să meargă zilnic în aer liber în apropierea lacului în pădure sau în parc, respirând aerul proaspăt îmbogățit cu oxigen. Foarte bine pentru a face acest lucru cu altcineva, la mersul pe jos, pentru a conduce o conversație pe îndelete.

După recuperare, este necesar să se evite stresul, deoarece acestea pot duce la o reluare a bolii. Într-o zi, după ce a revenit, am alergat pentru a prinde cu un cărucior (era o astfel de necesitate) și dintr-o dată a simțit că nici o încetinire. Imediat pe sistemul de yoga a suflat nasul de aer, a ținut respirația ei, și, astfel, a decis la situații stresante - cărucior fără mine a plecat.


Este foarte important să învețe să ierte pe toți, în mod constant doresc tuturor oamenilor de sănătate, fericire
, să nu se supere și nu este plină de răutate, ca cele mai multe boli - este rezultatul gândurilor și faptelor negative.

Mai mult zâmbet și amintiți-vă că toate corpurile trebuie să fie tratate numai cu gânduri bune. Puteți vorbi ușor pentru fiecare organism. De exemplu, în cazul în care o inimă bolnavă sau există tahicardie, a pus imediat mâna dreaptă sub sânul stâng în zona inimii, acoperă ochii, cred că de acest corp, cu recunoștință și mintea pentru a calma inima, să zicem, „Totul este bine, inima mea bate ritmic, sunt înconjurat de natură soarele, eu trăiesc în armonie cu corpurile lor, inclusiv inima. Calmează-te, dragă. " Accident vascular cerebral este locul, strîngînd strâns mâna la piept, cu mișcări circulare ușoare, astfel încât pielea este mutat într-sensul acelor de ceasornic, spune o inimă cuvânt fel, i noroc, și-a încheiat discursul cu cuvintele: „Să fie așa. Amin! "

Chiar și anticii considerat centrul inimii minții, iubirea și altruism. Deci, să aibă grijă de ea. Dumnezeu să vă binecuvânteze!

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

© 2011—2021 rum.ungurury.ru