rum.ungurury.ru

Bronșita: remedii populare și tratament la domiciliu. rețete

Bronșita (bronșită, din bronhia Latină - bronhiilor și itis - sfârșitul substantivul grecesc care denotă o stare inflamatorie ..) - boala bronhiilor cu o leziune primară a membranelor mucoase. Bronșita apare adesea în timp ce leziunea tractului respirator superior - mucoasei nazale, nazofaringe, laringe, trahee, fiind parte a sistemului numai bolile respiratorii, in general.

Pentru a scapa de bronșită, se amestecă, apoi se amesteca 2 linguri lapte condensat, 2 linguri coniac și 1 ou. Se adaugă un amestec 3/4 cana apa fierbinte (6-70), amestecând constant. Bea acest amestec, după care să facă o baie cu 0,5 cani de bicarbonat de sodiu. Toate acestea se face pentru noapte.

Nadejda Stepanovna căpcăun, p. M.Belozerka

Aș dori să vă împărtășesc experiența tratamentul bronșitei cronice, pe care a vindecat pe tatăl său, un invalid de război. Acesta a fost adesea tratat la spitalul militar de osteomielită, și bronșită cronică, care dopekayut tusea lui puternică. Medicii fac numai, dar relieful nu a venit. Tatăl nici măcar nu a putut minți, așa că presat tuse.

Când l-am luat din nou acasă, vechi prieten ne-a sfătuit să facă: să dea lapte sa bea tata cu grăsime de capră (loem) și miere de albine.

Am început să fiarbă lapte, se toarna in 300 g de cana și pentru a adăuga 1 lingura Loya, și atunci când un pic de lapte să se răcească, se adaugă încă unul sau un an și jumătate linguri de miere. Cu ajutorul acestui mod popular am vindecat tatăl bronșitei cronice în doar 10 zile. I-am dat lapte să bea dimineața și seara fierbinte.

Lidia Kashpersky, Letichev oraș

Aceasta reteta am luat patru ani în urmă, atunci când bolnav cu bronșită cu o tuse teribilă. Aici este: 0,5 kg de aloe (aloe), 0,5 kg carne de porc PBM (mesh) pentru a topi în jos untură, 0,5 kg de unt topesc, 0,5 kg de miere să se încălzească la era lichid. carne tocată Aloe si se adauga o lingura de cacao, se amestecă bine și se încălzește ia 1 lingura 15 minute înainte de mese. Am luat 2 porții și imediat a simțit de relief.

Anatoliy Dmitrievich Yanchuk, Zaporozhye

Vreau să scrie ca tratat fiica sa. La vârsta de 14 de ani, este aproape toata iarna nu a părăsit spitalul. Ea a bronhiilor inflamate, pentru a menține temperatura de până la 400. Am văzut că tratamentul într-un spital de recuperare nu funcționează, și a decis pentru ei înșiși că spitalul ea nu mai merge. Fiica a plecat de acasă la primire. La sfatul prietenilor pe noapte am totul pus din nou pe o cataplasmă de hrean ras pe tifon, a avut loc la 20 de minute. Partea din spate a devenit foarte roșu, și l-am uns cu miere de albine, acoperite cu celofan și înfășurat, ca un copil mic. În dimineața următoare, temperatura fiica ei a scăzut la 360, iar în bronhiile nu a existat nici o respirație șuierătoare. După aceea am uitat de boala.

MN Myronyuk, Moldova, Tiraspol

Știu ce și cum să trateze, dar că timpul nu este de ajuns, uneori - uita despre tine, atunci când o mulțime de muncă. De remarcat că prea atunci când se întâmplă probleme, bolnav. Aici, de exemplu, doar o zi la locul de muncă - o bronșită puternică, pneumonie ... si ceea ce fac? El a luat lut roșu obișnuit. L-am săpa acolo unde este mai adâncă. Se umple cu apă și se păstrează întotdeauna gata. Se impune pe stratul de tifon 1,5-2 cm, de sus - prea tifon și a căzut pe ea. Aplicelor pe piept în același timp a pus, ca un cartonaș galben. Teme și vindecat.

Și am băut ceai din plante. 25 g de rozmarin, 15 g urzică inundate litru de apă clocotită. O jumătate de oră insista, și toți au băut coniac pe zi, pre-filtru.

Și eu germinate de grâu. În timpul bolii mele am mâncat cu lapte fierbinte și miere ...

GN Galtseva cu. Petru și Pavel Cetatea

Toate acestea am experimentat prima mana din 1948, când nu am fost eu, și nouăsprezece. Am fost vindecat purulent bronșită.

După inflamării plămânului drept prin răcirea bruscă apa rece în puroi format cavitatea pulmonar. Temperatura a fost ridicată la 390, și uneori mai mare. Toate acestea au continuat pentru o lungă de trei luni, atâta timp cât a apărut întrebarea cu privire la evacuarea puroiului. Dar, prin pompare, am refuzat categoric. Apoi, medicul meu Berezovskaya Făina Ivanovna a propus o astfel de metodă.

Eu fac o compresa. O jumătate de litru de vodca amestecat cu aceeași cantitate de apă clocotită, această compoziție umezită cârpă flanel aplicat pe piept și spate, care acoperă partea de sus cu hârtie pergament unse. Toate acestea sunt cu atenție și înfășoară o eșarfă de lână. Fac acest lucru pe o bază de zi cu zi pentru a finaliza resorbția de puroi.

In tot acest timp, compresele de tratament mancat bine. Mama eggnog de zi cu zi, din două ouă, și încă o jumătate de litru de lapte de capră. Slim a fost ca „bicicleta“. Un an mai târziu a mers pentru a servi în Marină.

A.V.Zinkov, Zaporozhye

Atunci cand tratamentul bolilor cailor respiratorii mai multe muguri de pin utilizare gem. M-am bucurat acest gem, și ma ajutat foarte mult, așa că vreau să împărtășesc experiența mea.

1. Rinichii sunt recoltate atunci când acestea au crescut până la 3-5 cm. S-au cântărit și se spală cu apă rece. Apoi, fin tocat, la 1 kg de rinichi iau 3-4 litri de apa (bine pură). Se fierbe într-un vas emailat timp de 10-15 minute (se poate reduce proporția). Filtrat din nou, dând să se stabilească și se filtrează din nou.

1 kg de acest decocție adăugând 1 kg de miere și 10 g dintr-un extract alcoolic de propolis. Bine agitat și încălzit la 40-450, se răcește, se toarnă într-o sticlă bine sigilate. Depozitați într-un loc răcoros. Ia-1 linguriță o jumătate de oră înainte de masă. Dacă nu există miere, puteți face un sirop de zahăr. Siropul se fierbe timp de 10-15 minute, iar blocajul este gata.

2. Preparate pentru tuse și bronhiilor. Se taie ridichi în cuburi mici, se pune în tigaie si se presara cu zahar. Coaceți în cuptor la foc mic timp de două ore. Apoi se strecoara, se aruncă bucățile, iar lichidul scurs în flacon. Bea 2 lingurițe De 3-4 ori pe zi înainte de mese și seara înainte de culcare.

3. Se toaca marunt 10 cepe 1 cap de usturoi. Se fierbe în lapte până se înmoaie. Adauga o lingura de miere si o lingurita de suc de menta. Ia o lingura la fiecare oră în timpul zilei.

4. Mark 2 linguri unt proaspăt, gălbenuș de ou 2, 1 linguriță faina, 2 lingurite miere, toate se amestecă bine. Ia-o linguriță de mai multe ori pe zi.

5. Bună ajutor eggnog, luate pe stomacul gol. gălbenușuri de ou până la freca alb cu zahăr.

6. Rade ridiche neagra, stoarce sucul, se amestecă cu miere și bea 2 linguri înainte de mese și la culcare.

7. Suc de morcovi proaspăt amestecat cu lapte în proporții egale. Are forma de căldură de 5-6 ori pe zi.

8. Pahar de lapte si o lingura de salvie, se fierbe, se scurge și se fierbe din nou. Bea fierbinte înainte de a merge la culcare.

Nina Nikolaevna Bortnikova, Kcharkov

Bronșitei și pierderea de voturi necesare pentru a fierbe 2 litri de apă și se arunca la 400 g de tărâțe. Indulceste cu miere. Pentru a prelua întreaga bolii în loc de orice lichid.

soldat Denisa Rosolová, Voznesensk

Oferta rețete dovedite a trata bronsita

1. În timpul înfloririi rostopască stoarce 100 g de suc și se toarnă într-o sticlă de vodcă. Insista 10 zile. Apoi, puteți utiliza 1 lingura 30 de minute înainte de mese de 3 ori pe zi. În cazul în care boala este prea avansată, apoi utilizați a patra oară înainte de a merge la culcare (22.00). Bea timp de două săptămâni.

2. Aceasta reteta trateaza pacientii cu bronsita la copii și adulți, precum și tratează ulcere și gastrite, scăzută și aciditate ridicată.

În timpul înfloririi patlagina să-l ridica și se stoarce 200 de grame de suc. Topiti 1 kg de miere si se amesteca cu sucul. Bea pentru copii și adulți de 50 g de 3 ori pe zi. Încearcă-l și vei fi surprins de cât de repede vindecat. După două săptămâni de la primirea apetitul celor care mananca prost, iar cei care nu au primit greutatea de pe ochi va recupera.

3. din astm, boli bronhii. 200g stoarce sucul de rostopasca, se adaugă o jumătate de kilogram de miere topită. Toate amestecate în borcan de doi litri. Ia-1 lingura De 3 ori pe zi, timp de o jumătate de oră înainte de mese.

Cei care sufera de boli si astm bronșic, pot lua rostopască uscată și pătlagină. Brew 1 lingura Chelidonii litru de apă clocotită, se lasă timp de o jumătate de oră. Apoi luați 1 cană de infuzie din 1 lingura miere și bea 40 de minute înainte de mese de 3 ori pe zi.

15 linguri ierburi tocate Rostopasca se toarnă un litru de apă clocotită și infuzat 40 minute. Bea polstakana 0.5 linguri miere de 40 de minute înainte de masă.

Tatiana Vasnovskaya cu. neted

remedii populare pentru tratamentul bronșitei cronice

în urmă cu 10-12 de ani, am devenit bolnav cu bronșită cronică, cu o mulțime de secreții de mucus. Am încercat multe, droguri, angajat Strelnikova, a mers la cursuri de respirație Buteyko încercat diferite de tratament remedii populare: urină, mumie, propolis, aloe vera și o varietate de plante. Ceva care a ajutat, dar nu pentru mult timp. In exacerbări tratate in spital cu antibiotice. Apoi, „vychuhivalas“ după 1-1.5 luni. Și astfel de 3-4 ori pe an. Am băut un număr foarte mare de tablete. Antibioticele plantate vederea și auzul deteriorat.

Cure de ulei (disponibil la farmacii) pin. Se diluează 1: 1 pur frecare alcool 960 (vodca si apa de ploaie nu sunt potrivite), să ia o bucată de tifon dimensiunea pieptului, umeziți amestecul (1 lingura la un moment dat este suficient) și a pus pe piept. Pe partea de sus a celofan, este mai mare decât tifonul; lână sau ceva de lână. Patura strânge laolaltă și țineți 10-15 minute. După 3-4 minute, veți simți căldura pe care fiecare minut va crește.

Acest amestec „infernal“, cum o numesc eu, incalzeste straturile profunde ale pieptului. Fii atent - puteți obține ars. Nu exagera. După ce eliminați compresei, tifon este încă umedă și umed. O puteți face în continuare, de exemplu, un genunchi rău sau talpi. Se pune unguentul comprese unsoare.

Reteta unguent: 100-200 g grăsime de porc domestic pentru a topi într-o baie de apă, se adaugă 1-2 linguri terebentină. Se amestecă bine.

Frecați o cantitate mică de grăsime în piept. Top să poarte toate lână lucru și du-te la culcare. Cursul de tratament 7-10 zile.

Tamara Aleksandrovna Donskaya, Kcharkov

Nici una dintre plantele medicinale nu este utilizat pe scară largă ca în medicina populară ca Agave (sau aloe). Stoletnik utilizate pentru diverse boli, leziuni, comune la rece, o foaie este aplicată porumb.

Și este deosebit de util pentru bronșită cronică, tuberculoză pulmonară.

Necesită: 1 parte frunze de aloe, 2 părți de untură de porc (sau bovină), 2 părți miere. Pot fi adăugate pentru aromă vanilină sau cacao. Toate acest amestec timp de 5 ore menținute la o temperatură ridicată în cuptor. Acest medicament este administrat pacienților 1 linguriță lapte de 3 ori pe zi. La primirea unor astfel de medicamente, pacientii se simt mai bine, tuse redus, pofta de mancare imbunatatit. Este mai bine să respire.

O astfel de plantă medicinală interesantă în valoare de aproape toată lumea de pe pervazul ferestrei și mângâieri de ochi foi cu coarne ridicole.

Balsam „Gold Star“ ajută cu boli ale articulațiilor, reumatism, migrenă, osteochondrosis. Pentru dureri de cap si raceli, gripa, un balsam pentru a freca whisky și gât. Și pentru a scăpa de trosnituri de voce și de bronșită, pentru a face inhalarea de abur. Într-o oală de apă clocotită (4-5 pahare de apă) pentru a da un pic balsam (un cap de meci) și inhalați timp de 2-3 minute de 2-3 ori pe zi. „Gold Star“ ameliorează durerea, reduce stresul.

YS Fedosha, oraș Terebovlia

Bronșite și pneumonii salvează balsam de Agave. 250 g de agave, 0,5 l "Kagor", 350 g de nezasaharennogo miere. Agave nu este udata să taie două săptămâni. Înainte de utilizare, tamponul de praf (fără spălare), fin tăiat, pus într-un borcan de sticlă. Se toarnă „Cahor“ și miere. Se amestecă bine. 9 zile să insiste într-un loc răcoros. Apoi se scurge, stoarce. Ia primele două zile și 1 lingura De 3 ori pe zi, și apoi 1 linguriță De 3 ori pe zi. Folosit pentru a consolida plămâni.

parte miracol. Se amestecă bine o suspensie de trei lămâi cu coajă, miezul este măcinat în pulbere de 20 de nuci, 300 ml de suc de aloe, 500 g de miere și 200 ml de vin „Kagor“. Se depozitează amestecul preparat într-un loc răcoros și întunecat. Luând ca rezolvare, sedativ cand plamanii si bolile bronsic si 1 lingura De 3 ori pe zi, 30 de minute înainte de mese.

Ceban Natalia, Moldova rn Stefan Vodě

Bronșita cu sindrom astmatic. Pentru tratamentul nevoie de miere de tei - 1-3 lingurite .. pe zi. Cel mai important lucru în tratamentul - dispozitivul „Vitaphone“ atașat la manualul de instrucțiuni-l. Ameliorarea apare imediat după prima aplicare. În timpul zilei poate fi, de asemenea, folosite de 2 sau de 3 ori nedureroase. Crede-mă! Rezultatul este frumos.

Zinaida Popinachenko, Pavlograd

Te sfătuiesc pe cei care sunt bolnavi cu bronșită acută cu spută, găsiți în cazul în care crește salcâm sălbatic cu frunze mici și lungi (20 cm) păstăi. Nevoie de 3 litri de apă clocotită pus 2 mare pod, se fierbe, pune la cale și să bea fierbinte, cu sau fara zahar, cum ar fi ceai. În acest fel, am vindecat pe mama sa, care, din cauza tusei nu a dormit noaptea. Aceasta ajută instantaneu.

Lyudmila Petrovna, Moldova, g.Leovo

Am oferi rețete de la bronșită cronică, chiar obstructivă. Ca un adolescent, mama mea a fost grav bolnav pentru o lungă perioadă de timp, cu bronșită. Ferma, unde a locuit în acel moment, nimeni nu a fost în speranța că ea va supraviețui. Decât pur și simplu nu sunt tratate: a avut o vacă și o mamă de aloe cu miere, săpun, grăsimi și coniac mâncat. Și alte mijloace utilizate, dar nimic nu a ajutat.

Și odată ce o bunica ia dat o rețetă.

În timpul războiului finlandez, fiul ei sa întors acasă să moară. Diagnosticul la acel moment nimeni nu într-adevăr nu a putut fi stabilită, nu bronșită, pneumonie cronică nu, nu consumul. Și odată ce ea la luat de la Kirovohrad la fermă, și ea a întâlnit un om bătrân și ia cerut să-l aducă pe coș, în cazul în care fiul ei pune. Ea a spus că l-ar lua, dar el nu va fi foarte convenabil, deoarece fiul nu poate sta, a spus, desigur, el a fost la durerea lui. Bunicul se uită cu atenție, clătină din cap și a spus:

- Vino acasă, încercați acest acest instrument. Ia-o terebentină farmacie, și începe să dea fiului său. Prima zi - 1 picătură pe cana de lapte proaspăt, în a doua zi - 1 picătură de trei ori pe zi, a treia zi - 2 picături de 3 ori pe zi - și așa aduc la 25 picături, și apoi în ordine inversă la o picătură. Tratamentul este de dorit să înceapă la luna în scădere, la boala merge departe.



Acest tip tânăr, care era pe moarte, a luat 2 cursuri cu o pauză în ultima lună.

Mama a început să bea terebentină, și a luat doar 1 curs, cu toate acestea, o condiție necesară: nu fuma, nu bea, nu SuperCool.

Da, și am văzut pe mama sa în lapte capra dublu, iar apoi a trăit până la 80 de ani.

8 ani nu este mama mea, dar am bronșită fiu bolnav, el era deja în vârstă de 25 de ani, el, cu toate acestea, cu lumina ca un copil a avut o problemă, dar care sunt tratate la fel prin toate mijloacele. Ca un copil, a fost crupa fals de 3 ori în 1, 3 și 6 ani. Foarte greu, a fost ultimul atac, s-au retras in camera de urgenta, hormonii ciulite. Apoi, suntem implicați în mod constant în sport, doctorul a spus că fiul ei nevoie ca piscina cu apă de pește pentru a bronhiilor dezvoltat. Totuși, este necesar să se umfle bile.

Odată ce fiul a început să se angajeze în piscina după kvartsevanie piscina trece, am uitat despre bronșită.

Dar, în fiul armata din nou a căzut bolnav, la rece. Bronșita înapoi 5 ani decât vindecarea este posibilă, dar nimic nu a ajutat - injecții sau aloe sau plante aromatice. Și apoi mi-am adus aminte de terebentina. Mi-era teamă să dea fiului său, foarte mult înseamnă neplăcut. Dar a luat această tuse așa că a fost de acord. În Kirovograd I a lua nu a putut, în farmacia veterinară doar un produs brut vândut. Ei ne-a scos din Rusia, în cazul în care este vândut în farmacii.

Acesta terpetinnoe ulei, pin produs de prelucrare rășină - rășină. El a mers un curs, iar pentru un an deranjat bronșită. Dar acum înapoi din nou, și am început să bea din nou.

Dar problema este încă în faptul că tinerii nu prețuim fiul fumează, să-l convingă să renunțe nu pot, este compensată cu un cap de umed - pe stradă. Aceasta exacerbează toate bolii și a tratamentului, dar încă împotriva a ceea ce era - cerul și pământul. Trebuie doar să bea timp de o jumătate de oră înainte de masă, terebentină ar trebui să fie închise ermetic, am picura pe 30 g de lapte, băuturi, și apoi bea un pahar de sticlă, deoarece nu este doar o băutură. O dau în continuare „Bronhofit“ 0.5 sticlă după terebentină, doar undeva la aproximativ 15 minute, și necesitatea de a bea simultan „Diazolin“ și acid ascorbic.

Deoarece terebentină - un antibiotic natural de prelucrare, agent antialergic, care este necesar, și acid ascorbic - vitamina C, care este de ieșire la folosirea oricărui antibiotic.

Și astfel de alimente fortificate a crescut, în cazul în care nu sunt contraindicate: suc de struguri, morcov, coacăz negru, trandafir băutură șold, Viburnum, afine, afine, zmeură, mere, lamaie, miere de albine.

Și cu ajutorul lui Dumnezeu, puteți depăși boala.

GM Ivanenko, Kirovograd

Pentru răceli și bronșită. Mark 0,5 kg de zmeură proaspătă, se toarnă peste 0,5 I de alcool, se adaugă 200 g de miere și timp de 20 de zile într-un loc întunecos. Acceptați cu un puternic tuse 1 lingura post și la culcare, nu bea nimic. Se curăță bronhice. De asemenea, bronșită la copii și adulți este foarte bine de 200 de grame de lamaie, fierte timp de 10 minute în apă. Cand lamaie sa racit, se taie în 2 părți și fiecare parte a stoarce din sticlă 150-200 grame. Ia-1 lingura glicerină și se adaugă la sucul de lamaie. Apoi, un top de sticlă pentru a se toarnă miere de albine. Se amestecă bine și cu o tuse puternică pentru a lua 1 lingura. lingura pe stomacul gol si seara la culcare (mulți cititori sunt sfătuiți - 1 linguriță de 4 ori pe zi, înainte de mese). Bine îndepărtează sputa, bronhiile sunt șterse.

Nesterenko Nina Sergeevna, Zaporozhye

bronșită Rețetă (acută). 2 linguri Coji mandarină tocat (poate fi uscat), se toarnă pe clepsidră de apă clocotită. Tensionarea infuzie ingera 2 linguri la fiecare 2-3 ore.

Elena Radchenko, Melitopol

Am în arhiva mea reteta de acasă, care recuperat de la bronșită cronică cu componente astmatice. Aceasta reteta este pentru toți oamenii care trăiesc pe linia sărăciei, foarte simplu și accesibil pentru a pregăti. Tratează bronșită, traheită, amigdalită, toate formele cronice ale acestor boli, precum și ulcer gastric și 12 ulcerul duodenal. Se aplică într-o etapă inițială de cataractă în stadiul inițial de cancer.

Prepararea medicamentelor: ia 350 de grame de Agave înțepător, 0,5 litri de miere (mai), dar am luat nici mai și 750 de grame de vin roșu, dacă nu aveți o casă, apoi să ia „Cahors“.

carne tocată Agave, se adaugă mierea și vinul. Sticla a fost pus într-un loc întunecos, timp de 10 zile și se amestecă bine. Apoi ia două săptămâni pentru desert lingura. Restul timpului pe o lingura, astfel ca orice tratament a fost de 1,5 luni. Copiii până la 15 ani - două săptămâni, la o linguriță de 3 ori pe zi, și apoi pentru desert lingura de 1,5 luni, bea înainte de mese de 2 ore. După 3 luni de tratament poate fi repetat. Am recuperat cu ajutorul acestei reteta, asa ca am recomanda ca toată lumea să-l încercați.

Valentina Belaya, Dnepropetrovsk

Reteta, pe care un vecin ma vindecat de bronșită. Ia 10 nuci, eliminarea nucleoli, care sunt puse într-un termos de doi litri. Apoi, trebuie să fiarbă lapte de casă și se toarnă peste fructe cu coajă lemnoasă într-un termos. Insista 4-5 ore. Când perfuzia sa răcit ușor, îndepărtați nuci și să bea o jumătate de pahar cât mai des posibil. De asemenea, este bine să-i dea copiilor mici. Infuzia de acest plus este foarte gustos.

Zuenko Yuliya Grigorevna, Zaporozhye

Bronșită (de multe ori boala persistenta) tratate cu succes porcine „sănătos“. grăsime Ie din intestine de forma grilei. Această grilă de seu pus într-un castron și se pune într-un cuptor cald, dar nu fierbinte sau pe un foc nu foarte fierbinte la o rețea care rulează în jos de grăsime. grăsime topită este drenat și plasat într-un loc răcoros. Ia-1 dl într-un pahar de lapte cald și bea în înghițituri calde. Pentru frecarea externă în grăsime în piept ar trebui să-l amesteca cu terebentina si frecata sânii uscate.

Dacă bronșită și tuse la copii, este necesar să se taie o ridiche în cuburi mici, se pune în tigaie si se presara cu zahar. Tulpina, bucăți de aruncare înapoi ridiche, iar lichidul scurs în flacon. Doza - 2 lingurite De 3-4 ori pe zi înainte de mese și seara înainte de culcare.

Sheshenya Lyubov Petrovna, Kahovka

Vreau să vă împărtășesc câteva rețete care au lucrat bine în tratamentul bronșitei.

Rețetă. 300 g de miere, 1 cana de frunze tocate marunt de aloe, 200 g de ulei de măsline, 150 g de muguri de mesteacăn, 50 g de culoare var. Înainte de a utiliza planta de aloe în sine nu cu apă de 3 zile înainte de tăiere, se spală frunzele și pus într-un loc întunecat și rece. Med topi (de preferință într-o baie de apă la o temperatură nu mai mare de 450, sau mierea își pierde proprietățile sale). Adăugați frunze tocate de aloe. Amestecul a fost bine gătită într-o baie de apă. Separat, doua cani de apa si se fierbe in jos mesteacan culoare muguri de tei (trebuie sa se fierbe 1-2 minute). Se toarnă supa încordate și răcit în miere răcită. Se amestecă și se toarnă două sticle, se adaugă în mod egal la fiecare ulei de măsline (0,5 sticle de bulion, 0,5 de ulei de măsline). A terminat magazin medicament într-un loc răcoros.

Ia-1 lingura De 3 ori pe zi, 30 de minute înainte de mese. A se agita înainte de utilizare.

În bronșită cronică, ajută la următoarea rețetă. sticla de 0,5 litri de vin roșu pentru a pune 4 mari aloe frunză. Insista 4 zile. Ia-1 zece. l. De 3 ori pe zi, 30 de minute înainte de mese.

Dacă sfatul meu pentru cineva va ajuta, voi fi foarte fericit.

Valentina Fedorovna Tomko, dl PIVDENNYI

bronșită cronică cu secreție purulentă. Patlagina frunze - 100 g; officinalis burkun (planta întreagă) - 100 g; muguri de plop - 100 g se amestecă bine. 1 lingura Se toarnă amestecul de o jumătate de litru de apă, a pus pe foc și se aduce la fierbere. Infuzat o jumătate de oră. Bea până când sunt vindecați de 1 cana de 3 ori pe zi, timp de o jumătate de oră înainte de mese.

NN Voloshko cu. Taraschanka

Ledum palustre. Planta are o acțiune expectorant și răspândire. Utilizarea sa ca o infuzie de bronșită acută și cronică, traheită, astm, laringită și bronhopneumonie. Pacienții cu astm sunt sfătuiți să păstreze o grămadă de rozmarin in dormitor. Planta este otrăvitoare, așa că, dacă a existat o ușoară amețeală și alergii, este necesar să se elimine și se întrerupe tratamentul.

Rosemary tinctura se pregătească asa. 2/3 sticla umple cu tocate lăstarii până la partea de sus și umple-l cu vodca. Noi insistăm 7 zile și depozitate la temperatura camerei. Se aplica la exterior pentru măcinare, sciatica si artrita.

Unguent Ledum: 20 g de uscat lăstari tineri de Rhododendron și 200 g de bază (unt, porci domestici sau grăsime de gâscă) pune în oală, straturi alternante. Se umple vasul până la partea de sus, capacul și sigilați testul decalaj. Se pune în cuptor la foc mic timp de 2-3 ore. Se strecoara prin tifon și se păstrează în frigider. Ungeți articulațiilor și coloanei vertebrale pacienții de mai multe ori pe zi.

Zinaida Petrovna Grushko, Odesa

Cum de a scăpa de bronșită. Se amestecă, apoi se agita 2 linguri lapte condensat, 2 linguri coniac și 1 ou. Se adaugă un amestec 3/4 cana apa fierbinte (6-70), amestecând constant. Bea acest amestec, după care să facă o baie cu 0,5 cani de bicarbonat de sodiu. Toate acestea se face pentru noapte.

Nadejda Stepanovna căpcăun, p. M.Belozerka

De la bronsita si tuse la copii. Feliate se presara ridiche cu zahăr și se coace într-o tigaie. Se strecoara si bea 1 lingura De 3-4 ori pe zi înainte de mese și seara înainte de culcare.

Nadezhda Mihaylovna Iurcenko, Chernygov

Acum trei ani, am răcit bronhii. El nu putea să doarmă culcat, adormit stând la masă, pentru că Am uimite.

Și apoi m-am întâlnit o Granny și ea mi-a spus cum să fie tratate. Ia-o sticlă de plastic înălțime de 10 cm, lățime de a pleca mai adăpostite în înălțime, nu lățime. Efectuarea în partea de jos în cazul în care diametrul găurii de jos a unui cap de meci la trecerea aerului și va Inhalator de producție proprie. Se taie ceapa marime medie ca zazharku, doarme într-un flacon și se introduce duza în gură, gura nas inhaleze expirați 15 minute în fiecare dimineață, la 5 minute va fi foarte neplăcut. Totul depinde de bec, dar cu atât mai amar, cu atât mai bine rezultatul. Și doar 15-20 de zile. Tot tratamentul m-am dus 1,5-2 kg de ceapa, dar acum nu există nici o tuse.

Bunicul Nicolae, Khartsyzsk

Ca un copil, m-am îmbolnăvit de bronșită. În satul vecin a trăit un medic bătrân căruia i-a cerut sfatul mama. Când sa uitat la mine, apoi a ordonat să se pregătească următoarea soluție: să ia 0,5 litri de vodca, miere 0,5 kg, 0,5 kg de unt intern, toate se amestecă bine și a pus pe foc, dar nu se fierbe. Ia-1 lingura într-un pahar de lapte cald de 3 ori pe zi. După aceea, a fost necesar să stea la soare gol. Cu cât nu am fost bolnav cu bronșită.

Anna Afanasyevna Soychenko, M. Visca

Bronșită. La un pahar de lapte pentru a lua 1 lingura salvie. Ei bine, se fierbe și se scurge. Trebuie sa bei foarte fierbinte înainte de a merge la culcare, la un sfert de cana. Laptele poate fi înlocuit cu apă.

LS Kutsenko, Krivoi Rog

Bronșita ceapa mare fin, fin tocat, se toarnă zahăr bine și se lasa sa stea timp de 2-3 ore. Bea acest suc 1 lingura la fiecare 2 ore. Copiii dau pentru desert lingura. Două zile mai târziu, începe să se deplaseze departe flegma. Până la sfârșitul săptămânii să uite bronșită.

Constipatia eat jeun 200-300 g de sfecla fierte cu ulei de floarea soarelui și de apă potabilă pe tot parcursul zilei, în care prune fierte sau ovăz. O mulțime de ajutor.

Lydia Dolgopolov, Severodonetsk

Bronșita Grate ridiche neagră și stoarce sucul prin tifon. Se amestecă bine 1 litru de suc cu 400 g de miere lichidă și băutură. Doza: 2 linguri înainte de mese și înainte de a merge la culcare noaptea.

Tocat ridiche, loc in tigaie si se presara cu zahar. Coaceți în cuptor timp de 2 ore. Tulpina de scurgere de lichid în flacon. Doza: 2 lingurite De 3-4 ori pe zi înainte de mese și seara înainte de culcare.

Alexander Derevschikov, de mangan

Bronșita sugerează să folosească curățarea de mucus (clisma), cu excepția produselor alimentare lactate, amidon, rece și cald puternic. La aceasta se adaugă 3 g de lămâie +150 rădăcini de hrean. Pisa și se păstrează în frigider, să ia pe vârful o linguriță în fiecare dimineață, pe stomacul gol, nu bea, și înghiți saliva. Ei bine, înainte de a face ca inhalarea de ulei: lingura incompletă de ulei de floarea soarelui pentru a lua prin gură și să treacă prin dinții timp de 15-20 de minute, apoi scuipa-l în chiuvetă și se clătește imediat, pentru că (nu înghiți!) există o mulțime de germeni, este alb lăptos.

Raisa Trofimova, Galben Waters

Bronșită. Când fiul meu a avut o tuse rea, eu fac pentru noaptea comprese de grăsime (grăsime de capră). Cartea albastră (puteți acoperi din notebook-ul) se împrăștie cu slănină pe ceva cald (deasupra sobei) și se stropesc cu un pic de alcool. Căldura pune pe piept și spate, acoperite cu mușama și înveliți copilului ceva cald.

Mai mult, atunci când fiul tuse a da un sirop de tuse uscată (vândute în farmacii).

Olga Lopushanska, Ternopil

Dacă bronșită foarte puternic cu tine șuierătoare nevoie pentru a bea o dimineata urina 1/2 ceasca intre orele 5-6 dimineața și seara, în cazul în care există o capră de grăsime, frecați piept si infasurati-te. Puteți bea propolis.

Tuse: culoare uscată preparată elderberry ca un ceai, a pus într-un pahar cu apă și 1 linguriță de fierbere miere de albine. Bea fără dozare - gustoase și sănătoase.

Vera Saveleva, p. Dmitrovka

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

© 2011—2021 rum.ungurury.ru