rum.ungurury.ru

Remedii populare pentru arsuri

Tot ce, uneori, ne aflăm într-o situație care se încheie cu unele prejudiciu de uz casnic. Adesea, această traumă devine vărsat ceașca cu cafea fierbinte sau apă caldă de la spargerea ceainicul, și chiar mai rău - vărsat în mâinile ulei de fierbere, etc.

În astfel de momente se pierd și nu știu ce să fac. Stima pentru utilizarea de afaceri acest articol - și dintr-o dată aminte, Doamne ferește, veni la îndemână.

Vreau să împărtășesc cu voi cunoștințele mele, bazate pe propria lor experiență și subtracts datele de la alte articole.

exemple de arsuri în timpul vieții mele a fost de ajuns - și prin neglijență, și un accident fatal, și din motive care nu depind de nimeni. De fiecare dată când m-am gândit lucrurile simple pe care trebuie să știe totul.

Primul ajutor pentru arsuri ale pielii

Deci, în primul rând aveți nevoie spălați-vă pe mâini. Curățenie și chiar sterilitatea protejeze de o posibilă infecție a răni deschise pe suprafața pielii deteriorate. Dacă există contaminare în zona afectata a pielii - trebuie să se spele foarte atent cu apă și săpun, apoi se lasă sub jet de apă rece, timp de 10-20 de minute, astfel încât să nu provoace adâncirea în continuare a plăgii de arsură.

După ce ați spălat și răcit rana, este necesar șterge cu o cârpă uscată curată, de preferință, sterile. Păstrați întotdeauna în cabinetul medical pentru acest bandaj steril.

Mai mult, ar trebui să fie aplicat pe suprafața pielii arse un agent special pentru arsuri. O mulțime de ei - este unguente, geluri, spume, destinate vindecarea timpurie a arsurilor.



Cum se utilizează în cazul în care nu există unguente speciale și spume la momentul prejudiciului? remedii populare pentru arsuri! Multe surse warn afectate de amestecarea grăsimilor în zona deteriorată - unt sau ulei de floarea-soarelui, etc. Acest lucru este atribuit faptului că arsurile petroliere de pe suprafața creează o peliculă subțire de aer proaspăt impermeabil la rana si tragand o energie termică.

Cu toate acestea, după cum arată practica, nu toate, dar unele dintre fondurile pe baza de grăsime au un impact mare asupra procesului de vindecare a arsurilor.

remedii populare pentru arsuri

Aceste instrumente includ grăsime de gâscă, ulei de cătină, și soluție uleioasă de vitamina A, vândute în farmacii sub formă de capsule (am avea tot timpul este în cabinetul medicina acasă). Dacă nici unul dintre acestea nu este la îndemână, morcov formă și ras pe o răzătoare fină - conține o mulțime de vitamina A. suprapusă ras pe partea de sus a arsurii.

Una dintre căile de atac populare dovedite pentru arsuri - pentru a ajuta zona arsa urină în stare proaspătă, adică urină. Da, da! Acesta este un instrument simplu, în multe cazuri, nu numai că contribuie la mai rapidă recuperare dupa arsuri, dar, de asemenea, vă salvează de la infecții și alte consecințe negative ale post-arsuri. Verificați pentru tine! Puteți aplica o compresa de urină și schimbați-l de mai multe ori pe zi.

Dacă nu doriți să aplicați, chiar dacă eficace, dar o astfel de modalitate extraordinară de a trata, încercați o altă: atașați la rana se spală și se taie de-a lungul frunze de aloe și bandaj - acest lucru va preveni formarea de bule.

Când arsuri de gradul unu pot fi aplicate la fața locului inflamat albusurile batute spuma. Dacă ați ars în gât, trebuie să bea apă amestecată cu proteină brută.

După ce ați tratat rana și a aplicat o răni liniștitoare și de vindecare, este necesar impune pe zona afectată un bandaj steril. În cazul în care nu există nici un bandaj steril sau bandaj, fier-l scutec fier cald sau orice prosop curat și se aplică rana.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

© 2011—2021 rum.ungurury.ru