rum.ungurury.ru

Secretul mâini și picioare reci de femei

Secretul mâini și picioare reci de femei de multe ori am auzit: „Oh, ai astfel de mâini reci!“. Și într-adevăr, mâinile și picioarele mele sunt întotdeauna reci chiar, uneori nu le poate atinge, ele sunt ca turturi. Și am început serios să mă gândesc la asta. La urma urmei, îmi amintesc mâinile și picioare reci chiar si in copilarie, dar este de multe ori a crezut că explicația constă în îngrijirea insuficientă. Cu toate acestea, am decis să exploreze această întrebare mă îngrijorează profund. Am fost plăcut surprins să afle că secretul pentru mâini și picioare reci de femei dezvăluite.

Sa dovedit că există un proces natural care permite organismului uman să păstreze toate organele sale majore pentru a trăi într-o stare caldă și în condiții de siguranță. La urma urmei, cu toții simțim frigul în mâini și picioare atunci când temperatura scade suprafața pielii noastre. Cu toate acestea, trebuie remarcat faptul că, la femei, este mult mai rapid, deoarece acestea sunt mai sensibile și imediat se simt schimbarea de temperatură este mai puternică decât bărbații. Profesor de la Universitatea din Portsmouth Maykl Tipton a spus thermoreceptors care sunt aproape de stratul de piele umană, începe imediat să reacționeze la schimbări bruște în aer.

Este cunoscut faptul că reglarea temperaturii corpului depinde în mod direct de numărul de sânge în organism și circulația în capilare. Receptivă la scăderea temperaturii, thermoreceptors provoca constricția capilarelor, ghidând circulația sângelui în inimă, ficat si alte organe vitale. Astfel, împreună cu fluxul sanguin la organele interne și intră căldură. Toate acestea are un nume - îngustarea vaselor de sânge. La temperaturi ambiante mai joase, sângele intră membrele umane nu într-o astfel de cantitate încât în ​​condiții normale, și uneori mai puțin. Pentru comparație, la temperatura normală prin vasele de sânge ale mâinilor și picioarelor este forțat 2-3 litri de sânge, în timp ce la nivelul membrelor rece poate scădea doar 0,02 litri de sânge. Pe această bază, corpul uman decide că este mai bine să rămână fără a membrelor decât fără organe vitale accesate. Doar pentru acest motiv, mâini și picioare foarte reci pielea devine de culoare alba sau albastru, iar cei care au căzut victimă degeraturi, pierzându-și degetele sau membrelor.



S-a observat că acest proces are loc la femei mult mai greu decât bărbații. Ca o consecinta, pielea primeste mai putin sange, asa ca sexul mai slab aveți nevoie de mai mult pentru a încălzi mâinile și picioarele.

Studiul, realizat în 1998, la care au participat peste 200 de persoane, arată că temperatura corpului unei femei este mai mare decât cea a bărbaților, dar, în ciuda acestui fapt, mâinile femeilor au o temperatură mai scăzută. Dezvăluirea rezultatelor cercetării, a devenit un secret faptul că, în îngustarea vaselor de sânge la femeile afectate de estrogeni - hormoni feminini. O cantitate semnificativă de estrogen, promovează sensibilitate ridicată a femeilor la un climat în schimbare. Schimbarea cantității de estrogen depinde de ciclul menstrual, și servește pentru a proteja femeia și copilul ei nenăscut în timpul sarcinii. Această caracteristică a corpului feminin dezvăluie un alt secret: pentru același motiv, femeile sunt cu 10% mai multă grăsime corporală decât bărbații. țesut adipos păstrează căldura în organele interne, dar pielea este plin de oameni mai reci.

Ce putem face pentru a încălzi mâinile și picioarele? Experții spun că nu este nimic mai bun decât o sarcină ușoară, restabilirea fluxului sanguin bun la extremități, care ne permite să se simtă căldura în degete. În timpul iernii, atunci când oamenii uita exercițiile fizice, începe probleme neplăcute membrelor congelare. Această problemă este rezolvată ușor dacă luați 10-15 minute pe zi pentru a încărca sau alte activități fizice. Și la doar câteva minute te vei simti rezultatul. Din păcate, acest fapt nu anulează fiziologia specifică femeilor nostru, dar mângâiat de faptul că, deși avem mâinile reci, picioare, dar inima noastră este rece nu va fi niciodată!

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

© 2011—2021 rum.ungurury.ru